В Україні діють перші "зелені" тарифи на електроенергію для біогазових установок

До недавнього часу панувало переконання про те, що біогаз, як один із секторів "зеленої" енергетики в Україні, розвиватися не може, оскільки будівництво біогазових установок вимагає значних інвестицій, а при тих "зелених" тарифах, які встановлені на електроенергію з біогазу, такі проекти просто нерентабельні.

Проте, само собою відбувається розвінчання цих міфів, у чому допомагає спільний досвід двох компаній - ЛНК та ІКНЕТ.

У 2011 році компанія ЛНК виступила ініціатором проектів з будівництва електростанцій на біогазі полігонів твердих побутових відходів (ТПВ) у Київській області. Після виконання оцінки потенціалу біогазу діючих полігонів ТПВ першими були обрані два майданчики – в Обухівському і Бориспільському районах.

Враховуючи необхідність отримання дозволів та виконання інших заходів для роботи ЛНК на Оптовому ринку електроенергії України, до реалізації цих проектів було заучено компанію ІКНЕТ як досвідчену в комплексній реалізації проектів енергетики інжинірингову компанію.

Першим, не тільки для ЛНК, але і вперше в Україні, був реалізований проект будівництва біогазової електростанції потужністю 885 кВт (перша черга) на полігоні ТПВ в Обухівському районі.

Компанія ІКНЕТ виконала комплексний супровід цього проекту в частині будівництва та введення об'єкта в експлуатацію, а також всі заходи, пов'язані з організацією продажу електроенергії за "зеленим" тарифом в Оптовий ринок електроенергії (ОРЕ). У тому числі була розроблена тарифна модель, за допомогою якої був отриманий оптимальний для ЛНК "зелений" тариф на електроенергію у розмірі 97,80 коп./кВт∙год, в умовах відсутності окремого коефіцієнта для біогазу. В результаті якісної організації роботи ЛНК як ліцензованого виробника, електростанція працює на ОРЕ за затвердженим НКРЕ "зеленим" тарифом з квітня 2012 року.

Очікуваний термін окупності першого проекту ЛНК становить близько трьох років.

У грудні 2012 року на законодавчому рівні був прийнятий окремий коефіцієнт "зеленого" ​​тарифу для біогазу (у розмірі 2,3) як одного з альтернативних джерел енергії.

Успішна реалізація першого проекту, перевірений досвід ІКНЕТ, і новий, більш високий "зелений" тариф для біогазу, послужили стимулом для подальшого фінансування другого проекту ЛНК в Бориспільському районі. Потужність електростанції склала 1063 кВт. Компанія ІКНЕТ виконала всі необхідні розрахунки і підготувала документи, необхідні для отримання "зеленого" ​​тарифу, в результаті чого НКРЕ затвердила для ЛНК "зелений" тариф у розмірі 161,35 коп./кВт·год. ЛНК продає електроенергію, отриману від другої електростанції, за "зеленим" тарифом в ОРЕ з травня 2013 року.

Згідно оцінки компанії ІКНЕТ, окупність другого проекту ЛНК, при такому розмірі тарифу, складе близько одного року.

На сьогоднішній день компанія ЛНК продовжує дослідження нових майданчиків для будівництва біогазових електростанцій на інших полігонах ТПВ. Проекти реалізуються з ініціативи американських інвесторів. Їх інтерес до біогазових проектів в Україні пояснюється досягнутим успіхом в цьому напрямку, а також набуттям досвідченого українського партнера в особі компанії ІКНЕТ.

Практика показує, що досвід компанії ІКНЕТ є запорукою успіху інвестиційних проектів в енергетиці, а також дозволяє економити час і гроші самих інвесторів.


19.07.2015