Як держава робить стимули чи "стимули" для розвитку високоманеврової генерації (ВМГ). Частина 2

Як держава робить стимули чи "стимули" для розвитку високоманеврової генерації (ВМГ). Частина 2:

Оптимальним ринком для роботи ВМГ є ринок допоміжних послуг (ДП). Тобто ринок, на якому потрібна саме маневрова генерація та УЗЕ для підтримки/відновлення частоти. А частота – це головний чинник якості електроенергії.

До середини 2023 року істотною умовою сертифікації для роботи на ринку ДП була потужність об'єкту – від 20 МВт. Майже рік, як цю умову було змінено! Зараз будь-яка установка від 1 МВт може працювати на цьому ринку. Це дійсно гарний крок в бік розподіленої генерації!

Але скільки потужності треба на ринку ДП? Який необхідний обсяг?

Читаємо інтерв'ю пана Volodymyr Kudrytskyi (ще до зруйнування Трипільської ТЕС) і бачимо таблицю, в якій зображена потреба, а саме УЗЕ – 0,8 ГВт та ВМГ -1,4 ГВт. І це добре, скаже інвестор – є ринок.

Потім відкриваємо офіційні вимоги до необхідного обсягу резерву на офіційній сторінці НЕК "УКРЕНЕРГО": https://ua.energy/dopomizhni-poslugy/... і бачимо що необхідний обсяг на ринку ДП майже не змінився з 2021 року. Тобто офіційно державі інструменти підтримки частоти (ВМГ та УЗЕ) потрібні навіть менше ніж в 2021 році та потреба складає:

- Обсяг резерву підтримки частоти (РПЧ) складає 99 МВт. Це ринок для роботи УЗЕ.

- Обсяг відновлення частоти (РВЧ), складає на завантаження мережі – 1000 МВт і на розвантаження мережі 421 МВт. За умови, що цей ринок "пустий", то в умовному перерахунку максимальний обсяг ринку складає: 421 МВт УЗЕ та 579 МВт ВМГ.

- Резерв заміщення не розглядаємо, оскільки технічно і економічно ВМГ та УЗЕ працювати на цьому ринку не можуть.

Ще раз, при ідеальних умовах (не має діючих станцій) максимальний обсяг наразі складає 1099 МВт.

Можна сказати, що ВМГ та УЗЕ можуть працювати і на інших ринках, а не тільки на ринку ДП. Так, є Балансуючий ринок, РДН, СЕС+УЗЕ тощо. Але там немає окупності - по-перше. А по-друге цього достатньо!

Ми вважаємо, що треба від слів, навіть правильних, перейти до дій і офіційно збільшити необхідний обсяг резерву та вказати конкретно скільки потрібно УЗЕ та скільки потрібно ВМГ на цьому ринку! Це потрібно, щоб інвестор розумів правила гри, і що державна політика в енергетиці нарешті почала змінюватись.

 

Детальніше https://iknet.com.ua/uk/article/visokomanevrova-generacia

 


30.04.2024