Зменшуй рахунки на електроенергію

Тема економії енергоресурсів з кожним днем все гостріше постає як на державному рівні, так і на рівні побутового споживача. Тарифна політика щодо електроенергії відома вже до 2017 року, - поступове збільшення вартості аж до 168,00 коп./кВт·год!

Крім скорочення обсягів споживання за рахунок застосування енергоефективного обладнання та впровадження корисних звичок з економії енергії в кожній оселі, що ще може зробити господар для заощадження коштів?
Найпростіший крок, доступний практично кожному, - встановлення багатотарифного лічильника та перехід на використання диференційованого за періодами часу тарифу.

Диференційний тариф, що це?

Враховуючи нерівномірність навантаження Енергосистеми України (найбільше споживання спостерігається в ранкові та вечірні періоди: коли люди прокидаються і забираються на роботу, а також після повернення з роботи, під час приготування їжі, перегляду телепередач та заняття іншими хатніми справами), електроенергія в різні періоди доби має різну вартість. Під час найбільшого завантаження, в так звані періоди піку, електроенергія має найбільшу вартість, під час найменшого завантаження, в періоди провалів, - найменшу вартість.

Відповідно, існують коефіцієнти, що застосовуються до вартості електроенергії, які змінюється протягом доби в залежності від обраних зон.

Тобто, для того, щоб обчислити вартість електроенергії за добу , необхідно встановлений тариф помножити на відповідні для кожної години доби коефіцієнти.

Умови застосування дифтарифу

Враховуючи той факт, що більша частина побутових споживачів в якості засобу обліку електричної енергії використовує звичайні лічильники старого зразка, які не мають можливість враховувати тільки загальний обсяг спожитої електричної енергії, розрахунки проводяться за одним тарифом не зважаючи на те, в який період доби ця енергія була використана.

Але існують лічильники, які дають змогу враховувати обсяг спожитої електричної енергії відповідно до періодів часу, - багатотарифні лічильники.

Отже, застосування дифтарифу можливе лише за умови використання багатозонного (багатотарифного) електронного лічильника електроенергії з відповідним його програмуванням.

У випадку, якщо у Вас встановлено одно тарифний лічильник, необхідно виконати його заміну та програмування. Заміна існуючого лічильника потребує виконання наступних заходів:

За умови використання електронного багатотарифного лічильника запрограмованого на одну зону необхідно вжити наступні заходи:

Параметризація лічильника. Яка кількість зон потрібна?

Параметризація лічильника електроенергії – це його програмування на визначену кількість тарифних зон. Розрізняють одно, двох та трьохзонну параметризацію лічильника.

Вибір кількості зон для програмування лічильника безпосередньо залежить від Вашого добового графіку споживання. Лише правильне розподілення споживання електроенергії протягом доби надасть можливість заощадити на оплаті рахунків за електроенергію.

Багатозонний облік буде вигідним лише за умови використання більшості електроприладів в нічний період доби або ж після переведення на нічне споживання найбільш потужних електроспоживачів (електроопалення, кондиціонери, бойлери).

Встановлення двозонного обліку гарантовано забезпечує економію коштів, оскільки нічне споживання електроенергії оплачується на 50% дешевше від денного, а денне споживання за звичайним тарифом.

Встановлення тризонного обліку має здійснюватися лише після визначення його економічної доцільності, яку можливо визначити лише під час проведення аналізу існуючого та перспективного графіку споживання. У більшості випадків застосування тризонного обліку для населення є економічно невигідним, оскільки у пікові години ви сплачуєте на 50% більше від звичайного тарифу.

Для прикладу розглянемо скільки буде коштувати 100 кВт·год спожитої електроенергії за умови застосування різних зон (для розрахунку застосовувався тариф, який діятиме з 01 вересня 2015 по 29 лютого 2016 відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26.02.2015 № 220):

Вид обліку Час дії тарифу Умови застосування Вартість
100 кВт·год у різні періоди доби, грн
1 зона 00:00-24:00 тариф протягом доби незмінний 45,6
2 зони 07:00-23:00
23:00-07:00
вдень - звичайний тариф
вночі – 50% від звичайного тарифу
45,6
22,8
3 зони 08:00-11:00
20:00-22:00
07:00-08:00
11:00-20:00
22:00-23:00
пік – тариф на 50% вищий за звичайний

 

напівпік – звичайний тариф

вночі – 40% від звичайного тарифу

68,4

 

45,6

18,24

Нюанси, які слід знати при виборі лічильника

  • для проведення обліку електроенергії придатними є лише ті лічильники, які дозволені для використання в Україні та зазначені у "Державному реєстрі засобів вимірювальної техніки";
  • серед дозволених "Укрметртестстандарт" лічильників не всі підходять для встановлення у Вашому будинку чи квартирі. Це пов’язано з тим, що існують деякі відмінності у характеристиках вхідної електричної мережі (дозволена потужність, номінал ввідного автоматичного вимикача тощо).

Тому, для того, щоб правильно обрати лічильник електроенергії необхідно проконсультуватися з фахівцями ПАТ "Київенерго", ПАТ "Київобленерго" або приватних компаній, які надають послуги з вибору лічильника, його закупівлі, параметризації, демонтажу/монтажу тощо.

Фахівці компанії ІКНЕТ можуть надати необхідну консультацію з приводу заміни або параметризації лічильника, а також представляти інтереси Замовника в енергопостачальній організації з питань заміни лічильника.


22.08.2016