Юрій Подоляк: ІНВЕСТОРАМ ПОТРІБНА ПІДТРИМКА

IKNET є членом Energy Club з 2019 року. Успішна діяльність компанії – експерта в управлінні інвестиційними проєктами в енергетиці – обумовлена комплексним підходом до розв’язання задач у сфері енергетики і постійним моніторингом тенденцій сучасного ринку. Так, на початку 2025 року групою ОККО була введена в експлуатацію перша в Україні промислова установка зберігання енергії. Компанія IKNET брала участь у процесі від ідеї до повної реалізації проєкту. Окрім того, IKNET підтримує талановитих студентів. У межах співпраці з НТУУ КПІ ім. Ігоря Сікорського нещодавно компанія вчетверте провела конкурс на отримання стипендії. Переможцями стали здобувачі освіти з різних кафедр факультету електроенерготехніки та автоматики. Конкурс проводиться двічі на рік і щоразу п’ять його переможців впродовж 6 місяців отримують стипендії від компанії IKNET. Керівник компанії IKNET Юрій Подоляк в інтерв’ю Energy Club поділився думками про результативність роботи енергетичної спільноти, лекції на курсі «Розподілена генерація» та співпрацю з інвесторами.

– Юрію Олександровичу, наскільки актуальна і результативна діяльність Energy Club?

– З самого початку я підтримував ідею створення об’єднання однодумців-енергетиків з метою спілкування, обміну інформацією, просування інтересів спільноти. І мені дуже подобається те, що робить Energy Club – заходи завжди актуальні, вчасні та результативні. Клуб працює і розвивається в усіх напрямках – робота з енергетичними структурами, територіальними громадами, владою. Якщо проаналізувати зміни, які відбуваються в енергетиці, то за п’ятибальною шкалою я ставлю чотири. П’ятірку поки не можу, тому що немає спрощеної процедури фінансування інвестиційних проєктів банками та фондами. Державні структури, такі як ВР, Укренерго, НКРЕКП тощо створюють ініціативи для розвитку нової генерації. Наприклад, проведення спеціальних аукціонів з підтримки та відновлення частоти, конкурс на підтримку високоманеврової генерації або можливість для споживачів отримати статусу активного споживача. Енергетика досить добре розвивається. Не все ідеально, але рухаємося у правильному напрямку. І в цьому є велика частка роботи Energy Club, який налагоджує діалог між владою і бізнесом.

– На навчальному курсі «Розподілена генерація» від Energy Club Ви читатимете лекцію про пошук інвесторів і роботу з ними. Тема актуальна, тим більше, що грантові проєкти від USAID більше не фінансуються. Тож де українцям шукати інвесторів – у своїй країні чи поза її межами?

– Інвестори є і в Україні, і за кордоном. Але для них треба створювати сприятливі умови. Я спілкуюся з багатьма інвесторами – як досвідченими, так і новачками в цій сфері. Вони готові вкладати кошти в енергетичні проєкти – сонячні станції, установки зберігання енергії, газопоршневі установки тощо. За рахунок досить високої вартості електроенергії, яка склалася на ринку, інвесторам цікаво заходити у цей сегмент. Проте громадам потрібно розуміти, як з ними працювати, тому що інвестор не прийде, якщо не будуть створені умови. Держава на рівні законодавства і підзаконних актів зробила те, що могла. А далі починається робота «в полях» – у конкретних громадах: виділення земельних ділянок, надання МБУО та інших дозволів. І там, де громади працюють відповідально та професійно, де немає корупції, інвестиційні проєкти успішно реалізуються.

– Робота з інвесторами – один із напрямків роботи очолюваної Вами компанії, тож Вам є чим поділитися зі слухачами навчальних курсів, серед яких – представники територіальних громад, бізнесу, інвесторів.

– Так, у нас накопичений достатній досвід реалізації проєктів в енергетиці. Понад 14 років ми працюємо з інвесторами і часто стаємо «службою замовника»: шукаємо земельні ділянки, готуємо їх для інвестування, розробляємо бізнес-моделі, презентації тощо. Тобто, у нас є досвід і розуміння, що потрібно інвестору, які умови потрібно виконати, щоб зацікавити його. Тому у квітні цього року на курсі «Розподілена генерація» я розповім, що відбувається в інвестиційному кліматі енергетики України, та які кроки треба зробити для залучення інвесторів.

Юрій Подоляк: Інвесторам потрібна підтримка - Energy Club

 

 


31.03.2025