Інтерв'ю експерта "ІКНЕТ" – "Громадському радіо"
Юрій Подоляк покроково розповідає про те, як заробити на альтернативній електроенергії.
У студії Громадського радіо Юрій Подоляк. Комерційний директор компанії "IKNET". Експерт з енергетичних проектів. Говоримо про те, чи стане прозорішим ринок електроенергії, після набуття чинності Закону про ринок електроенергії.
Якщо людина вирішила поставити сонячні батареї, на скільки вона захищена законом?
Так, як наша компанія "IKNET" займається управлінням проектів енергетики, у нас накопичено достатній досвід реалізації різних проектів в енергетиці. В основному, ми маємо справу з великими проектами, хоча досвід в малих проектах теж дає свої позитивні результати. У дійсності: - є пільги для приватних домогосподарств, є пільги для юридичних осіб, які заробляють на цьому. Якщо говорити про приватні домогосподарства, то до 30 кіловат вітрових і сонячних станцій можна встановлювати у себе на ділянці і користуватися цією електроенергією, і видавати її в мережу. Ключова пільга, яку держава запропонувала для приватних домогосподарств - це видача в мережу. Єдина умова - різниця між споживанням і генерацією. Тому, якщо у нас великий будинок, який споживає багато електричної енергії: холодильники, телевізори і так далі, то просто фізично електроенергія з генерації не виходить в мережу, і, відповідно, приватник не може її продавати. Якщо ж приватник не користується цією будівлею на постійній основі, наприклад - дача, то електрична енергія, що видається сонячною або вітровою станцією, практично, вся йде в електричну мережу і "Обленерго" її купує.
На цьому можна заробляти?
Потрібно обов'язково дивитися на декілька ключових позицій: перше, кожна будівля має свою потужність, дозволену "Обленерго". Наприклад, звичайні будинки - це три, п'ять, сім кіловат. Якщо ми хочемо зробити сонячну станцію більшу, ніж ця потужність, то нам вже не дозволять. Тому що сонячна станція повинна мати потужність не більшу, ніж дозволена будівлі. Тому, першим кроком, якщо ми хочемо поставити станцію - буде збільшити дозволену потужність самої будівлі.
Куди потрібно звертатися?
До "Обленерго" з заявами на технічні умови, так зване, стандартне приєднання. "Обленерго" протягом двох тижнів видає технічні умови і рахунок, де за кожен кіловат фіксована плата - дві-три тисячі гривень, в залежності від потужності. Досить приватному власнику оплатити цей рахунок і все, тобто питання підключення досить просте. Всі зобов'язання щодо підключення: розробки проекту, виконання монтажних робіт, якщо це необхідно - лягають на "Обленерго". Але це перший крок, який необхідний, і він всього на всього пов'язаний із сонячною станцією. Другий крок - це зробити просту економічну модель. Тому що, якщо у нас в місяць тисячі кіловат годин споживання будівлі, а генерація - 300-400 кіловат годин, то, звичайно ж, ми розуміємо, що фізично електроенергія не може піти в мережу, тому що будівля її споживає, всю вироблену електричну енергію . Єдиною економією є різниця, тобто приватник менше платить за своїм тарифом на ту потужність, яку виробляє сонячна станція, але це не зелений тариф. Приватні домогосподарства платять від 50 копійок до гривні за кіловат на годину. Альтернативна енергетика, сонячна станція, наприклад, - 4,5-5 гривень за кіловат на годину. Тому, звичайно, нам вигідніше, щоб це йшло в електричну мережу.
Можна легально поділитися з сусідом?
Це ніяк не пов'язано з альтернативною енергетикою, для того, щоб передавати або продавати необхідно мати ліцензію, яку видає держава. В "Обленерго" вона є, вони можуть це робити, приватні домогосподарства не можуть. У новому ринку, в новому законі прописана можливість, так званий, прямий продаж, коли ми, умовно кажучи, сусіду можемо продавати, такі пільги є, але це тільки буде.
Чи потрібно відключатися від постачання "Обленерго", щоб повністю перейти на власну енергію?
Теоретично це можливо, але з економічної точки зору це недоцільно. Електрична енергія - це не молоко, вона три дні не може постояти, скільки ми зробили, скільки ж і повинні спожити. Беремо просту ситуацію: ми вранці встали, включили телевізор, піднялося навантаження, це зазвичай сьома-восьма ранку, коли сонячна станція не працює, сонця ще дуже мало. Ми пішли на роботу, крім холодильника в будинку нічого не працює, сонячна станція виробляє, але вона не може нікуди генерувати, і автоматика її відключає. Ми ввечері приходимо і знову все включаємо, але сонячна станція вже, можна сказати, спить. Є альтернативний варіант - це акумулятори. Але якщо підрахувати ці акумулятори, і їх необхідну потужність, то краще дружити з "Обленерго".
Що потрібно робити в першу чергу?
Звертатися до нас. Саме до фахівців. В цілому, необхідно вивчати законодавчі, технічні та організаційні аспекти, і найголовніше - економічний аспект. На жаль, чи на щастя, ще не придуманий вічний двигун, тобто унікальна технологія. Всі технології мають недоліки і переваги, і насправді потрібно говорити не про енергоефективні технології, а про енергоефективні рішення. Дуже важливо робити розрахунки, аудити, підбір обладнання.
Хто дає на це гроші?
Є на сьогоднішній день, в тому числі і для приватних домогосподарств, і для юридичних компаній, можливість отримувати фінансування для такого роду проектів. Буквально рік тому, крім "Європейського банку реконструкції і розвитку" більше на цьому ринку з фінансових структур ніхто не був присутній. На даний момент, як мінімум п'ять банків вже активно працюють і все більше банків в цей сектор входить, вони розвиваються, вони більше фінансують, уже йде конкуренція. Це "Ощадбанк", "Приватбанк", "Райффайзен Банк", "ПроКредит Банк" і так далі. Кількість банків тільки додається, конкуренція додається, і якщо раніше вісім відсотків євро, то сьогодні ми вже говоримо п'ять-шість відсотків євро річних, і ця процентна ставка буде тільки падати.
10.07.2017