24 лютого Верховна Рада України прийняла закон, який містить 95% інформації про електричний транспорт та електрозарядну інфраструктуру, та 5% про установки зберігання енергії. Оскільки компанія IKNET займається промисловими проєктами зберігання енергії, то саме 5% змін нас зацікавили.
Зберігання електричної енергії - це важливий аспект створення стійкої та незалежної енергетичної системи України. Президент України Володимир Зеленський у 2023 році в інтерв'ю сказав, що Україна має стати хабом енергобезпеки за рахунок збереження електроенергії.
Закон дозволяє будувати установки зберігання енергії на будь-яких землях без зміни їх цільового призначення. Це допоможе заощадити 6-9 місяців часу. Але, чи буде це можливо без змін у Законі України про регулювання містобудівної діяльності та/або Земельному кодексі?
В першому читанні закону, розрахунок оплати за нестандартне приєднання для установок зберігання енергії (УЗЕ) до електричних мереж оператора системи розподілу (ОСР), включав лише створення електричних мереж лінійної частини приєднання. Проте в прийнятій редакції закону таку пільгу матимуть тільки ті УЗЕ, які підключаються до електричних мереж оператора систем передачі (НЕК "Укренерго").
Іншими словами: при підключені УЗЕ малою потужністю (наприклад 1 МВт) до електричних мереж ОСР інвестор ніяких пільг немає. Але, при підключені УЗЕ великою потужністю (наприклад 100 МВт) до електричних мереж оператора системи передачі, всі необхідні реконструкції електромереж 330 кВ та вище виконує НЕК "Укренерго" за власні кошти, що повинні бути закладені в тарифі на передачу.
За який час ОСП забезпечить готовність безпосередньо приєднання УЗЕ? Чи буде взагалі в нього зацікавленість в таких проєктах?
Ознайомитись з карткою законопроекту.
28.02.2023