Вже минуло більше року з початку активної фази війни з Росією, яка не обмежилася лише територією України, а також поширилася на боротьбу за контроль над електромережами.
Дата 24 лютого 2022 року стала не тільки днем атаки Росії на Україну, але й початком роботи української енергосистеми в ізольованому режимі від енергосистем Росії та Білорусії. У березні 2022 року енергосистема України була синхронізована з європейською електричною мережею ENTSO-E. Президент України Володимир Зеленський зазначив, що такий крок дозволив Україні стати членом "Енергетичного Євросоюзу". Це головний технологічний прорив за 30 років незалежності країни!
Енергосистема України витримала десятки атак дронів та ракет на енергооб'єкти. За рік війни українська енергосистема зазнала значних руйнувань та пошкоджень розподільних та магістральних електромереж. Також було захоплено чи пошкоджено значну кількість традиційних електростанцій, у тому числі найбільшу в Україні та Європі - ЗАЕС. Це призвело до нестатку електроенергії понад 10 ГВт. На півдні та сході України стали недоступні кілька ГВт електричної енергії, яку виробляли об'єкти альтернативної енергетики.
Окрім цього, альтернативна енергетика в країні отримала ще два удари, які значно погіршили її стан. По-перше, вартість електроенергії за "зеленим" тарифом знизилась в 3-6 разів, що стало фінансовим ударом для інвесторів цієї галузі. По-друге, навесні та влітку 2022 року робота діючих об'єктів ВДЕ була жорстко обмежена через небаланс між споживанням та генерацією. Це сталося оскільки багато підприємств зупинилися та мільйони громадян України виїхали за кордон, що призвело до зниження споживання електроенергії не менше, ніж на 4 ГВт.
В той самий час в світі відбувається нова технологічна революція. Протягом наступних десятків років в енергетиці будуть й далі використовуватися всі доступні технології, але поштовхом до змін в енергетиці стане ефективне децентралізоване поєднання різних видів генерації (АЕС, ГЕС, СЕС, ВЕС, біоЕС, BESS, водень тощо) та автоматизація технологічних процесів.
Коротко про ключові тренди в енергетиці, які вже почали розвиватися в Україні:
- З'явилася потреба в установках зберігання енергії (промислова акумуляція) для підтримки / відновлення частоти. Ця потреба складає 1000-2000 МВт, в залежності від режиму роботи ВДЕ.
- Також в Україні є велика потреба у високоманевровій генерації сумарною потужністю більше 2000 МВт. Технічно для цієї місії ідеально підходять газопоршневі генератори. Але незрозуміло, чи такі проекти буде впроваджувати держава? Яка досить не ефективна в будівництві нових об'єктів. Чи приватні інвестори? Які не мають економічних стимулів для впровадження цього ринку…
- Після зруйнування всіх нафтопереробних заводів та нафтосховищ в Україні Росією, з'явилася висока потреба в біоетанолі як додатковому джерелі палива. Наявність величезного ринку зернових культур дає змогу розвивати цей ринок.
- Криза з паливом у 2022 році та, як наслідок, прийнятий у 2023 році закон про розвиток електрозарядної інфраструктури та електричних транспортних засобів - це сильні складові подальшого розвитку електротранспорту в Україні.
- Через ризики відключень від зовнішніх електричних мереж агробізнес почав встановлювати електростанції з біовідходів для забезпечення автономної діяльності своїх підприємств.
- Україна може стати європейським хабом зеленого водню, завдяки розгалуженій газотранспортній системі, розвинутому ринку альтернативної енергетики та географічній близькості до Євросоюзу.
Будівництво водневого європейського трубопроводу довжиною 1400 км та відповідного водневого хабу в Східній Словаччині дає такий шанс. - Понад 10 річний період підтримки державою сектора альтернативної енергетики за рахунок високого "зеленого" тарифу закінчується. Але, з одного боку, синхронізація із європейською мережею ENTSO-E надасть хорошу можливість експортувати "зелену" енергетику до Європи. З іншого боку, щоб далі розвивати цю галузь державі необхідно запровадити економічні стимули у розвиток гібридних систем, наприклад, сонячна електростанція з установкою зберігання енергії.
В 2022-2023 роках Росія спричинила руйнування в Україні в цілому та в енергетиці зокрема.
Тому для України немає іншого виходу, як стати першою країною в світі, яка перейде на новий енергетичний уклад.
13.04.2023